Grøn Sangbog X Naturen som Folkesag

Af Helle Solvang
Blandt Højskolesangbogens mange tematikker har naturen ikke sit eget afsnit. Jeg lavede derfor for nogle år siden en lang liste af yndlingssange, som tematiserer landet, jorden, naturen og opdagede blandt andet, at bonden er naturelsker, grøfterne bugner af humlebier og liv - og gøgen, lærken, nattergalen, spurven og viben bliver nævnt mange gange uden at man rigtigt får et forhold til dem. Naturen, landskabet og landbrugsdanmark er simpelthen ofte meget langt fra det, som findes i dag i de fællessange, som blev skrevet i guldalderen eller begyndelsen af 1900-tallet.
Når jeg holder sangforedrag og syngesaloner rundt omkring i landet og lægger op til sang og samtale om savner jeg ofte nye sange om, hvordan landet ligger i dag. Nye sange, som vi kan synge fra et sted, som er mindre distanceret og romantiseret. Hvor vi er en del af naturen, nysgerrige på den, nænsomme, sanselige og opbyggelige. Hvor naturen, også den rodede og vilde, får en stemme. Hvor flere arter end duer og svaner og den rødlistede vibe er på læberne. Sange, hvor vi kan synge om sorgen over tabet af arter, der aldrig kommer igen, sange om at bevare håb og motivere til handling. Eller håbløshed. Det er stærkt, hvis vi har sange i vores fælles skatkiste, der udtrykker mangfoldigheden af de følelser omkring naturen, som rent faktisk eksisterer idag.
Derfor er jeg også glad for at være inviteret til at sidde i redaktionen og programudvalget for en ny grøn sangbog, som udkommer på Højskolernes forlag i begyndelsen af 2027.
I udvalget er jeg i kompetent og livfuldt selskab med tovholder, forlagsredaktør, pianist og komponist Rasmus Skov Borring og forfatter Dy Plambeck, og vores opgave er at kuratere en buket af eksisterende såvel som nye sange.
Vi har et tæt samarbejde med 15. Juni Fonden, som støtter arbejdet med udbredelse af sangbogen gennem de næste to år under mottoet: Naturen som folkesag.
Vi har formuleret et OPEN CALL - en konkurrence, hvor man kan indsende et bud på en ny sang om naturen. Så har du sans for ord eller melodier, der samler og åbner hjerter, så er det nu, du skal gå i skriveværkstedet.
Man kan indsende sange nu og frem til d. 3. august. Vi glæder os til at synge os igennem alverdens nye sange med nye vinkler på planeten, planterne, skovene, arterne og landet, som den ligger idag.
